Po pierwsze i najważniejsze zastanów się, co projektujesz. Paradoksalnie, wydaje się to bardzo proste, ale jest wiele zagadnień, które powinieneś przemyśleć. Zadaj sobie między innymi następujące pytania: Co chcesz osiągnąć danym projektem? Do kogo będzie on skierowany? W jaki sposób prezentowany? Jakie treści chcesz przekazać? Te i wiele innych zagadnień, pomogą Ci w rozpoczęciu pracy.
Gdy już poznaliśmy temat i przeanalizowaliśmy konkurencję, przechodzimy do etapu wstępnego projektowania. Dobrze jest wykonać szkice wstępne projektów czy zapisać swoje pomysły.
Mówi się, że obraz jest wart więcej niż tysiąc słów. Jest to szczególnie istotne w grafice. Zjawisko komunikacji wizualnej, najprościej mówiąc komunikacji poprzez obraz, jest świetnym tego przykładem. Można śmiało stwierdzić, że ludzkość u swoich początków komunikowała się za pomocą obrazu. Świetnym przykładem mogą być między innymi hieroglify ze starożytnego Egiptu czy średniowieczne freski, w których głównym motywem był danse macabre - w jasny i klarowny sposób przypominał on odbiorcy o śmierci w okresie szalejącej epidemii dżumy.
Kolory to kolejny bardzo istotny element projektowania graficznego. Dzięki nim możemy uzyskać odpowiedni przekaz, np. kolor żółty czy czerwony są bardzo krzykliwe i posiadają konotacje ostrzegawcze, natomiast niebieski czy zielony działają na odbiorcę uspokajająco. Postaram się nakreślić to, w jaki sposób dobierać kolory, aby pasowały do siebie, wymienię podstawowe palety barwne stosowane w grafice projektowej i wyjaśnię kilka zagadnień związanych z kolorami.
Kompozycja jest bardzo ważnym elementem każdego projektu graficznego, fotografii, rysunku czy obrazu. Rozpoczynając studia związane ze sztuką, podstawą będzie nauka o kompozycji i jej zasadach. Najprościej rzecz ujmując kompozycja jest to aranżacja elementów, zamieszczonych w danym dziele, w pewnym układzie tworzących razem harmonijną całość. Aby nasz post na Facebooka bądź plakat czy ilustracja były jak najbardziej czytelne, należy starać się, aby kompozycja była dobrze wykonana.
Grafika musi być spójna i przemyślana. Błędy nie tylko sprawiają, iż projekt wygląda nieprofesjonalnie, ale przede wszystkim powodują bałagan, co dekoncentruje odbiorcę. Jest to bardzo niekorzystne dla projektu. Dlatego należy zawsze dobrze przemyśleć kompozycję, aby nasze projekty mogły w jak najlepszym stopniu osiągnąć swój cel.
Specjalista od grafiki wektorowej