Cięcie, grawerowanie, inne czynności wymagające zachowania szczególnej precyzji pracy – w tych przypadkach plotery laserowe są niezbędne i skutecznie rozwiązują problem idealnej realizacji przy dużej powtarzalności. Połączenie dokładności wykonania, mobilności oraz uniwersalności użycia sprawiają, że ploter to dziś podstawowy element wyposażenia wielu branż – od reklamy po produkcję.
Ploter to uniwersalne urządzenie kojarzone dotychczas głównie z sektorem poligraficznym, jednak jego zastosowanie zdecydowanie wykracza poza tę branżę.
To efekt wieloletniego użycia ploterów – tradycyjnych i standardowych – w branży poligraficznej w roli dużych maszyn drukarskich. Obecnie stosowane nowoczesne plotery laserowe mają zdecydowanie inną specyfikę. Zapewniają podobne rozwiązania jak wersje z przeszłości, jednak idą zdecydowanie dalej w kierunku zastosowania nowych technologii. W efekcie umożliwiają cięcie i grawerowanie, co pozwala świetnie dostosować je do bieżących potrzeb właściciela. Jak działa maszyna, która zrewolucjonizowała rynek reklamowy i wykończeniowy? Ploter laserowy zapewnia możliwość nacięcia materiału – proces ten odbywa się poprzez odparowanie, wypalenie lub ogólną zmianę struktury obrabianej powierzchni na skutek temperatury generowanej przez zawarty w nim laser. W ten sposób może doprowadzić do oddzielenia dwóch elementów z jednego nadania mu odpowiedniego kształtu; istotną zaletą ploterów jest także opcja grawerowania oraz tworzenia innego typu rowów. Samo działanie urządzenia to połączenie optyki oraz fizyki. Promień plotera laserowego generowany jest w tylnej tubie urządzenia; następnie – poprzez system specjalistycznych zwierciadeł – tworzona jest ukierunkowana wiązka trafiająca do głowicy. W niej efekt dodatkowo podwyższony jest poprzez soczewkę. W efekcie wiązka laserowa – kluczowy element działania plotera – umożliwia dokładne przecięcie tworzywa, które trafia między nią a płaszczyznę. Możliwość poruszania się na kilku osiach, system ruchomej głowicy oraz kilka wariantów regulacji stołu roboczego pozwalają na indywidualne dostosowanie pracy plotera do założeń wykonawcy. W ten sposób plotery laserowe stają się swoistym urządzeniem do kreacji kształtów i nacięć, które można obsługiwać na kilku płaszczyznach.
Sprzyja temu kolejna cecha jaką ma ploter laserowy – pełna swoboda regulacji głębokości. Grawerowanie oraz cięcia mogą być swobodnie ustalane przez operatora; dobre plotery zapewniają także indywidualizację prędkości grawerowania. Efekt to pełna kontrola nad tym, jak głębokie i szerokie mają być nacięcia. Przekłada się to na pełną kontrolę nad obrabianym materiałem.
Możliwości użycia ploterów laserowych są wyjątkowo szerokie – obejmują zarówno cięcie materiałów jak i grawerowanie. Kluczowa w postrzeganiu skuteczności ploterów jest głębia możliwości wykorzystania. Z jednej strony używane mogą być do materiałów sztucznych – od tekstyliów po sklejkę. Z drugiej, nie ma ograniczeń, by mocny ploter był używany również wobec materiałów o dużej twardości. Do nie tylko metale, ale również szkło czy granit. W efekcie plotery laserowe powszechnie używane są w przemyśle dekoracyjnym. Technologia laserowa bazująca na np. rysunkach CAD pozwala na szybką realizację dowolnych projektów – również o nietypowym ukształtowaniu. Dotyczy to również zastosowania ploterów w przypadku reklamy. Branża ta szczególnie opiera się na personalizacji zamówienia. Te możliwości wykorzystywane są także w kontekście realizacji dla sektora reklamowego. Niezmiennie plotery stanowią również podstawę działalności poligraficznej w sytuacji, gdy grawerowanie lub oznakowanie obejmuje np. uszlachetnianie papieru.
Wyzwania jakie niesie sobą wysokojakościowy druk – np. grafika rastrowa – wymagają idealnego odwzorowania powierzchni lub nadania jej nie formatu płaskiego, ale projektów trójwymiarowych. W tym kontekście plotery laserowe zapewniają szybkie przygotowanie napisów, matrycy czy makiety.
Dokładność oraz wielopowtarzalność przy zachowaniu efektywności – kluczowe cechy ploterów laserowych – pozwalają na jego uniwersalne użycie w obróbce blach. Stały się również popularnym rozwiązaniem problemów jaki niesie za sobą branża motoryzacyjna, AGD czy zabawkarska – wszystkie one łączy potrzeba przygotowania małych detali wykonywanych ze zróżnicowanych tworzyw. Wszechstronne możliwości, jakie ma ploter laserowy idealnie wpisują się w ich założenia.